EXPOZÍCIA NÁBYTKU NA ZÁMKU V KAMENICI NAD LIPOU
Pôvabné mestečko Kamenice nad Lipou medzi Pelhřimovom a Jindřichovým Hradcom určite stojí za návštevu. Na renesančnom zámku a v jeho okolí je toho k videniu veľa. Expozícia „Cesty dizajnu v Českej republike a ďalších európskych krajinách“, ktorú spravuje Umeleckopriemyselné múzeum v Prahe, je naozaj jedinečná. Veď ide o najväčšiu výstavu svojho druhu v Českej republike. Návštevníkom ponúka prehľadný pohľad na novodobú históriu nábytku v kontexte svetových dejín. Sú tu vystavené i skutočne unikátne kúsky z tvorby najvýznamnejších dizajnérov a umelcov. Kolekcia obsahuje diela Le Corbusiera, Josefa Gočára, otca vily Tugendhat Ludwiga Miesa, Evy Jiřičnej, Bořka Šípka, Josipa Plečnika, ktorý zanechal výraznú stopu na modernej podobe Pražského hradu, a ďalších legiend úžitkového dizajnu.
Odkaz: https://www.upm.cz/zamek-kamenice-nad-lipou/
CASTELUM CAFÉ V NITRE
Dialóg medzi starým a novým vo vzácnom historickom prostredí. Tak píšu o projekte Castelum Café v priestoroch Nitrianskeho hradu renomované odborné časopisy na Slovensku i v zahraničí, zatiaľ čo odborníci i laici súhlasne pokyvujú hlavami. Tím architekta Martina Dulíka dostal za úlohu vytvoriť zázemie pre návštevníkov hradu. Jednoduchá stavba zasadená do hradného vrchu má priestrannú strešnú terasu a vďaka presklenej fasáde ponúka skutočne úchvatný výhľad na mesto a časť hradných múrov. Vychutnajte si pôvabný skok z hlbokej histórie priamo do 21. storočia.
Odkaz: https://nitrianskyhrad.sk/castellum-cafe/
MÚZEUM DUŠANA JURKOVIČA V BREZOVEJ POD BRADLOM
Prvé múzeum na Slovensku venované legendárnemu architektovi, ktorý v Brezovej pod Bradlom vyrastal a zanechal v tomto malom mestečku v Trenčianskom kraji výraznú stopu v podobe siedmich stavieb. Dušan Samuel Jurkovič sa preslávil účelným spájaním prvkov ľudovej kultúry s modernými trendmi európskej architektúry. Brilantne to predviedol napríklad v Kúpeľoch Luhačovice a nielen tam. Múzeum v Brezovej pod Bradlom využíva moderné digitálne technológie a sprístupňuje život a dielo najväčšej osobnosti slovenskej architektúry prvej polovice 20. storočia i najnáročnejším mladým generáciám.
Odkaz: https://muzeumjurkovic.sk/o-muzeu
LOOSOVE INTERIÉRY V PLZNI
Meno Adolfa Loosa pozná asi každý obdivovateľ architektúry a dizajnu. Jeho stopy možno dodnes nájsť vo Viedni, Brne a okolí. Samozrejme nemôžeme vynechať Prahu, kde navrhol napríklad Winternitzovu a Müllerovu vilu. Špecifickú časť Loosovej tvorby predstavuje súbor jeho interiérov v Plzni. Pre významných továrnikov a obchodníkov vytvoril na tú dobu veľmi moderné a nadčasové priestory, o ktorých existencii sa vzhľadom na pohnutú históriu rodín prevažne židovského pôvodu dlho nevedelo. Dnes sú k dispozícii štyri prehliadkové trasy a asi netreba zdôrazňovať, že všetky stoja za to. A ako bonus máme pre vás tip na prázdninové čítanie. Životopis Môj život a Adolf Loos z pera jeho druhej manželky Elsie Altmannovej odhaľuje súkromnú časť osobnosti svetoznámeho a mimoriadne talentovaného umelca.
Odkaz: https://www.adolfloosplzen.cz/
MESTSKÉ MÚZEUM V BYSTŘICI POD HOSTÝNEM
Možno máte doma legendárnu „tonetku“ po babičke. Ak nie, určite ich vídate takmer každý deň, pretože sú obľúbenou súčasťou kaviarní a reštaurácií. Ako vznikol unikátny ohýbaný nábytok, ktorý má u nás hlboké korene a dodnes sa vyrába v závode TON v Bystřici pod Hostýnem? Jednu z posledných verzií stoličky č. 14 predstavili dizajnéri s veľkým úspechom na tohtoročnej výstave v Miláne. Písali sme o nej na https://www.asko-nabytek.cz/blog/skvele-zpravy-z-milana. Výrobu ohýbaného nábytku od druhej polovice 19. do prvej polovice 20. storočia mapuje stála expozícia v Mestskom múzeu v Bystřici pod Hostýnem. Predstavuje značky Thonet, Kohn zo Vsetína, Fischel z Mimone a Mundus z Brna. Pôvab ladných tvarov stoličiek a hojdacích kresiel k vám privanie trochu nostalgie.
Odkaz: https://www.bystriceph.cz/historicky-ohybany-nabytek/gs-1012/p1=5044
VOLMANOVA VILA V ČELÁKOVICIACH
Ak má niekto recept na večnú krásu, tak je to táto funkcionalistická kráska, ktorá o pár rokov oslávi sté narodeniny. A pritom vyzerá, akoby ju poslední remeselníci opustili len včera. Jednu z najimpozantnejších a zároveň najdrahších rezidencií navrhli pre investora Josefa Volmana mladí avantgardní architekti Karel Janů a Jiří Štursa. Je pikantné, že jeden z najbohatších podnikateľov a mecenášov tej doby si na návrh vysnívanej vily vybral duo ľavicových intelektuálov. Tí sa rozhodli, že mu ukážu, a namiesto návrhu opulentnej rezidencie mu priniesli nevídane minimalistického riešenie v tvare jednoduchej kocky. Aké muselo byť ich prekvapenie, keď pán Volman súhlasil! Projekt sa vyvíjal postupne, ale je jasné, že všetci zúčastnení preukázali veľkú odvahu a predstavivosť.
Odkaz: https://www.vilavolman.cz/